עשר מי יודע? - מחווה לחיים גורי:

משורר המלחמות

רבים משיריו נכתבו בעקבות המלחמות שהשתתף בהן (מלחמת העצמאות, מלחמת ששת הימים ומלחמת יום הכיפורים). לימים דבק בו הכינוי "משורר המלחמות".

מחנות העקורים בהונגריה

גורי נשלח לפגוש ניצולי שואה במחנות העקורים בהונגריה כדי לארגן אותם לקראת עלייה לארץ ישראל. הוא מעיד שהמפגש הזה שינה את חייו ואת שירתו.

משפט אייכמן

גורי סיקר (מטעם עיתון "למרחב") את משפט אייכמן מתחילתו ועד סופו. הוא מספר שסיים את משימתו זו שבור נפשית, ועד היום הוא זוכר את כל העדויות והשמות ששמע.

פרסים ותארים

הוא חתן פרס ביאליק לספרות לשנת 1975, פרס ישראל לשירה לשנת 1988, פרס סוקולוב ופרס ניומן, דוקטור לשם כבוד מטעם אוניברסיטת בן גוריון‏ והאוניברסיטה העברית בירושלים‏, אזרח כבוד של העיר תל אביב‏ ויקיר ירושלים.

יצחק רבין

גורי למד בבית הספר החקלאי כדורי והיה בן כיתתו של יצחק רבין.‏

יום כיפור

למרות היותו חילוני מוחלט, במשך שנים היה הולך כל יום כיפור לבית הכנסת ישורון בירושלים וקורא את כל התפילות, שעושרן הלשוני והרוחני השאיר עליו חותם גדול.

המכה ה-81

סרטו "המכה ה-81", שהיה מועמד לאוסקר, נוצר בעקבות אחת העדויות הקשות ששמע במשפט אייכמן. הוא עבד עליו במשך לא פחות מ-13 שנה.

גר בירושלים

גורי, יליד תל אביב, עבר ב-1949 לגור בירושלים בעקבות רעייתו עליזה, והוא גר בה עד היום. מחבריו התל אביבים ביקש שכאשר יגיע למנוחות בירושלים, הוא מבקש שיביאו איתם שקיות עפר מתל אביב ויצרפו אל קברו.

פלמ"ח

חיים גורי החליט בגיל 17, לאחר שיחה עם יגאל אלון בבית הספר כדורי, להצטרף לפלמ"ח.

טבעוני

גורי הוא טבעוני. אביו, ח"כ ישראל גורי, היה אקטיביסט נודע בנושא זה. עניין זה נראה מוזר בעיני חבריו, בייחוד אלה שחברו אליו במסעותיו.

איור: יונתן וקסמן
קוד: פאטליידי