יפה לכם: איך היופי מפעיל אתכם בכל פעם מחדש?
עוד בפרויקט
עליות
המתים שלנו חג הקרבן: מתי נפסיק להתקרבן? יפה לכם? יאללה, תנוחו תפסיקו לחכות למשיח מי החליט מה זה בכלל מושלם? הנפילה זה מה שנשאר רגע של הולדת האומץ לקבל הולכים אל הלא נודע איתך הסליחה משא האדם המוכשר האח הגדול מקוצר רוח ועבודה קשה אש תמיד אלי, אלי היו פה לפנינו דרוש וקבל שכר שלום לתמימות מדורת השבט על קיר הנצח המדבר הנורא הזה מילים ומעשים בכוונה תחילה רצון האל המטה בידם פעם שלא היה אף פעם מי אני ומה שמי בין האצבעות מה שאי אפשר למחוק שיעור היסטוריה דרושים כהנים על הליכה ועמידה שכינה ביניהם הגוף יודע סודות האל כל הזכויות שמורות? קהילות מדומיינות של מי האור הזה? ערב רב לקחת חלק רק בן אדם שקט. בבקשה על חוף הסליחה אחים בדם על צחוק וביטחון על קו הגבול מתיבה סתומה בחזרה אל טוב הגנה עצמית מתקשים אמרתי לכם ממלכת כוהנים עם עין הרע ראש ולענה אבל וריק הלמות הלב מרכז הכובד אדם ואדמה ברינה יקצור מלאכת החיים תשוקה, זהירות אתגר החירות הכנה לתיקון בין הקירות שריפה, אחים ברית עולם השם המפורש סיפורי עמים אי שקט כפרה למקומות, היכון דור המדבר לא טוהר ולא הדר אלוהי מסכה ושכנתי בתוכם המכהנים עבד כי ימלוך האותיות הקטנות החיים הרגע שבו מישהו ניגש שפת הסימנים לכל איש יש עיין ערך: אהבה שקרנים כל אחד והעקידה שלו להיות כאן צא מן התיבה הפעם הראשונה Get a life!
אלי ויסברט
עם זה ננצח לראות את הברכה להיכנס בשערי הטומאה
פרשת שבוע
מרחב מוגן כולם מדברים עליך אחריו?
עליות
social
facebook whatsup email tweeter
אלי ויסברט //
12.3.15
עליות
הדפיסו
כתבה
שלחו
לחבר
"היופי אינו עומד בפני עצמו. הוא תולדה של תגובה אנושית. התפעלות הנפש לנוכח תופעות טבע ויצירה אנושית. היופי לא היה קיים אלמלא החיפוש אחריו. לא היה יופי בלי היכולת להתבונן, לזהות, להתפעל"

יפה לכם: איך היופי מפעיל אתכם בכל פעם מחדש?

אנשים יפים מצליחים יותר, נשמעים יותר ומרוויחים יותר. יופי הוא כרטיס הכניסה לחיים הגבוהים. מה אנחנו רואים בעמדנו מול יופי מופלא? אלי ויסברט – עליות – פרשת ויקהל-פקודי

ראשון
"אהבה ליופי, כמו אהבה לטוב, לא צריכה הסבר"
אפלטון, המשתהשני
דווקא כן.
האהבה האנושית ליופי, זו שטבעית לנו כמו אוויר לנשימה; הסגידה היחידאית, הבלתי פרופורציונלית ליופי - אנושי, אדריכלי, טבעי. מה יש במראה שקיעה מופזת או נערה יפה שמצליח להתריס חזק יותר מכל תבונה? מה יש שם? ערימה  של אבנים מסודרות בצורה כזו ולא אחרת; ערבוב מסוים של צבעים; עור מתוח על עצמות, בשר ושומן. 

 

בר רפאלי משה שי מ
היופי שוכן בעיני המתבונן? בר רפאלי (פלאש90, משה שי)

 


שלישי
היופי הוא האצולה החדשה של המערב. אנשים יפים מצליחים יותר. נשמעים יותר. מרוויחים יותר. יופי הוא כרטיס כניסה לחיים הגבוהים. איש אינו משלה את עצמו שיש איזה יתרון איכותי שמסתתר שם, מאחורי הפנים היפות, ובכל זאת - נכנעים בלי תנאי למי שזכו בנשיקת האלים.
רביעי
הָרוֹאֶה אִילָנוֹת טוֹבוֹת וּבְרִיּוֹת נָאוֹת, אֲפִלּוּ עוֹבֵד כּוֹכָבִים (שֶׁרָאָה אוֹתוֹ בִּרְאִיָּה בְּעָלְמָא, כִּי אָסוּר לְהִסְתַּכֵּל בּו)ֹ, אוֹ בְּהֵמָה, מְבָרֵךְ בָּרוּךְ אַתָּה ה' אֱלֹקֵינוּ מֶלֶךְ הָעוֹלָם, שֶׁכָּכָה לוֹ בְּעוֹלָמוֹ.


קיצור שולחן ערוך, הרב שלמה גאנצפריד, הונגריה 1864
 

חמישי
"היופי שוכן בעיני המתבונן".
בואו נחשוב לרגע על משמעות המשפט הזה. לאט.
אין יופי.
היופי אינו עומד בפני עצמו. הוא תולדה של תגובה אנושית. התפעלות הנפש לנוכח תופעות טבע ויצירה אנושית. היופי לא היה קיים אלמלא החיפוש אחריו. לא היה יופי בלי היכולת להתבונן, לזהות, להתפעל.

אם איש לא היה צופה בטאג' מאהל - מה היה עושה אותו ל'יפה'?


שישי
"וַיֹּאמֶר מֹשֶׁה אֶל-בְּנֵי יִשְׂרָאֵל, רְאוּ קָרָא יְהוָה בְּשֵׁם, בְּצַלְאֵל בֶּן-אוּרִי בֶן-חוּר, לְמַטֵּה יְהוּדָה...  הוּא, וְאָהֳלִיאָב בֶּן-אֲחִיסָמָךְ לְמַטֵּה-דָן. מִלֵּא אֹתָם חָכְמַת-לֵב..."
בצלאל ואהליאב, בוני המשכן, בחירי האלוהים, הם אנשי חוכמת הלב.
הזהב, האסתטיקה, הכסף, הפרספקטיבה, הנחושת, העץ, ההרמוניה - כולן מכוונות אל תדר אחד - הלב. לבו של הצופה המתפעל. שם, במקום הזה, מתרחש היופי.

שביעי
מה אנחנו רואים בעמדנו מול יופי מופלא? מול נוף מרהיב, אדריכלות מבריקה, גוף מושלם? האם אנחנו מפנים את מבט ההתפעלות פנימה, להבין דרכו עד כמה מופלאה ועדינה היא נפשנו שלנו, זו שהבחינה בכל היופי הזה? האם אנחנו מתמלאים בעונג ובפליאה על גדולתנו, בני האדם, או שאנחנו תולים את היופי בעצים ובאבנים, בבשר ובעור, שעה שאנו קמלים בכיעורנו שלנו?  מפטיר
"אני אוהב את הרעיון שמה שעלינו לעשות בעולם הזה הוא לקשט אותו עד ליופיו העצום ביותר, כדי שהדורות הבאים יוכלו להביט אחורה לצורות שהשארנו ולקבל את אותה התרגשות שאני מקבל כאשר אני מביט אחורה - על הפרתנון ועל הקתדרלה בשארטר".


האדריכל פיליפ ג'ונסון

 

הצטרפו לדף הפייסבוק של בית אבי חי

מצאתם טעות בכתבה? כתבו אלינו
שתפו
facebook whatsup email tweeter linkedin insta gplus