שיעור היסטוריה
עוד בפרויקט
עליות
המתים שלנו חג הקרבן: מתי נפסיק להתקרבן? יפה לכם? יאללה, תנוחו תפסיקו לחכות למשיח מי החליט מה זה בכלל מושלם? הנפילה זה מה שנשאר רגע של הולדת האומץ לקבל הולכים אל הלא נודע איתך הסליחה משא האדם המוכשר האח הגדול מקוצר רוח ועבודה קשה אש תמיד אלי, אלי היו פה לפנינו דרוש וקבל שכר שלום לתמימות מדורת השבט על קיר הנצח המדבר הנורא הזה מילים ומעשים בכוונה תחילה רצון האל המטה בידם פעם שלא היה אף פעם מי אני ומה שמי בין האצבעות מה שאי אפשר למחוק שיעור היסטוריה דרושים כהנים על הליכה ועמידה שכינה ביניהם הגוף יודע סודות האל כל הזכויות שמורות? קהילות מדומיינות של מי האור הזה? ערב רב לקחת חלק רק בן אדם שקט. בבקשה על חוף הסליחה אחים בדם על צחוק וביטחון על קו הגבול מתיבה סתומה בחזרה אל טוב הגנה עצמית מתקשים אמרתי לכם ממלכת כוהנים עם עין הרע ראש ולענה אבל וריק הלמות הלב מרכז הכובד אדם ואדמה ברינה יקצור מלאכת החיים תשוקה, זהירות אתגר החירות הכנה לתיקון בין הקירות שריפה, אחים ברית עולם השם המפורש סיפורי עמים אי שקט כפרה למקומות, היכון דור המדבר לא טוהר ולא הדר אלוהי מסכה ושכנתי בתוכם המכהנים עבד כי ימלוך האותיות הקטנות החיים הרגע שבו מישהו ניגש שפת הסימנים לכל איש יש עיין ערך: אהבה שקרנים כל אחד והעקידה שלו להיות כאן צא מן התיבה הפעם הראשונה Get a life!
אלי ויסברט
עם זה ננצח לראות את הברכה להיכנס בשערי הטומאה
פרשת שבוע
מרחב מוגן כולם מדברים עליך אחריו?
עליות
social
facebook whatsup email tweeter
אלי ויסברט //
18.5.11
עליות
הדפיסו
כתבה
שלחו
לחבר

שיעור היסטוריה

בית הדין של העולם, אגדה שהכל מסכימים עליה או רכילות. מי צריך בכלל את ההיסטוריה? אלי ויסברט - עליות - פרשת בחוקותי

ראשון

תוכנית הלימודים בישראל בהיסטוריה לחטיבה העליונה בבית הספר הממלכתי קובעת את מטרות ההוראה המרכזיות במקצוע כדלקמן:

  • הכרת אירועים היסטוריים מרכזיים והבנתם
  • פיתוח חשיבה היסטורית ורכישת מיומנויות הדרושות ללימוד ההיסטוריה
  • טיפוח הזהות הלאומית וטיפוח ההכרה והזיקה למורשת היהודית
  • טיפוח הבנה וסובלנות כלפי רגשות, מסורות, תרבויות ואורחות חיים של האחר
  • טיפוח ערכים מוסריים כלל אנושיים הומניסטיים וטיפוח יכולת לשפוט אירועים היסטוריים על פי הערכים האלה

[היסטוריה, תוכנית לימודים לחטיבה העליונה בבית הספר הממלכתי, משרד החינוך, 2003]

 

שני

פרידריך שילר אמר שהיא בית הדין של העולם, נפוליאון קרא לה אגדה שהכל מסכימים עליה, אוסקר ווילד אמר שהיא אינה אלא רכילות. היא מצדיקה עוולות. מנציחה מלחמות. שולחת זרועות חמדניות מן המתים אל החיים. היסטוריה. מי צריך אותה בכלל?

 

שלישי
איננו יכולים להימלט מן ההיסטוריה, כפי שאמר לינקולן לפני שההיסטוריה הפגישה אותו עם רוצחו, ג'ון וילקס בות', בתיאטרון פורד בוושינגטון הבירה, ולימדה אותנו ש... מה, בעצם?

 mlk
השראה למלאך ההיסטוריה. אנגלוס נובוס, פול קליי

 

רביעי
וְאִם בְּאֵלֶּה לֹא תִוָּסְרוּ לִי וַהֲלַכְתֶּם עִמִּי קֶרִי.  וְהָלַכְתִּי אַף אֲנִי עִמָּכֶם בְּקֶרִי וְהִכֵּיתִי אֶתְכֶם גַּם אָנִי שֶׁבַע עַל חַטֹּאתֵיכֶם.

 

 

חמישי
"כלומר: כשאביא עליכם צרה כדי שתשובו - אם תאמרו שהיא קרי (מקרה א.ו), אוסיף לכם חמת אותו קרי" (רמב"ם, משנה תורה, הלכות תענית)

 

שישי
לא נשלה את עצמנו. היסטוריה איננה ערך מוחלט. לעולם יהיו העובדות והזיכרונות חומר ביד היוצר - לשבט או לחסד, לחרחר מלחמה או לעורר שלום. ההיסטוריה היא מה שאנחנו בוחרים היא תהיה.

 

שביעי
ובכל זאת, את האיומים הבוטים ביותר שומר אלוהים לאלה שמייחסים הכל ליד המקרה. במילים קשות ואכזריות הוא מתאר את גורלם של אלה שיבחרו להתנתק מההיסטוריה. ההיסטוריה היא אולי חומר ביד היוצר - אבל לפני כן היא יוצרת את היוצר. מאתגרת אותו להתעלות מעל לקיומו הפרטי, הקטנוני והחולף ולהביט במציאות במשיחות מכחול רחבות. ההיסטוריה, בעצם היותה, מאתגרת אותנו לעצב את העתיד. אבוי למי שיסרב ללמוד ממנה. אבוי למי שיהלך בקרי.

מפטיר
ההיסטוריה תהיה טובה אלי. אני מתכוון לכתוב אותה.

(סר וינסטון צ'רצ'יל)

אלי ויסברט

מצאתם טעות בכתבה? כתבו אלינו
שתפו
facebook whatsup email tweeter linkedin insta gplus