הנאום האחרון
עוד בפרויקט
עליות
המתים שלנו חג הקרבן: מתי נפסיק להתקרבן? יפה לכם? יאללה, תנוחו תפסיקו לחכות למשיח מי החליט מה זה בכלל מושלם? הנפילה זה מה שנשאר רגע של הולדת האומץ לקבל הולכים אל הלא נודע איתך הסליחה משא האדם המוכשר האח הגדול מקוצר רוח ועבודה קשה אש תמיד אלי, אלי היו פה לפנינו דרוש וקבל שכר שלום לתמימות מדורת השבט על קיר הנצח המדבר הנורא הזה מילים ומעשים בכוונה תחילה רצון האל המטה בידם פעם שלא היה אף פעם מי אני ומה שמי בין האצבעות מה שאי אפשר למחוק שיעור היסטוריה דרושים כהנים על הליכה ועמידה שכינה ביניהם הגוף יודע סודות האל כל הזכויות שמורות? קהילות מדומיינות של מי האור הזה? ערב רב לקחת חלק רק בן אדם שקט. בבקשה על חוף הסליחה אחים בדם על צחוק וביטחון על קו הגבול מתיבה סתומה בחזרה אל טוב הגנה עצמית מתקשים אמרתי לכם ממלכת כוהנים עם עין הרע ראש ולענה אבל וריק הלמות הלב מרכז הכובד אדם ואדמה ברינה יקצור מלאכת החיים תשוקה, זהירות אתגר החירות הכנה לתיקון בין הקירות שריפה, אחים ברית עולם השם המפורש סיפורי עמים אי שקט כפרה למקומות, היכון דור המדבר לא טוהר ולא הדר אלוהי מסכה ושכנתי בתוכם המכהנים עבד כי ימלוך האותיות הקטנות החיים הרגע שבו מישהו ניגש שפת הסימנים לכל איש יש עיין ערך: אהבה שקרנים כל אחד והעקידה שלו להיות כאן צא מן התיבה הפעם הראשונה Get a life!
אלי ויסברט
עם זה ננצח לראות את הברכה להיכנס בשערי הטומאה
פרשת שבוע
מרחב מוגן כולם מדברים עליך אחריו?
עליות
social
facebook whatsup email tweeter
אלי ויסברט //
7.8.08
עליות
הדפיסו
כתבה
שלחו
לחבר

הנאום האחרון

אנחנו חיים בעידן שכולו מילים. מתעדים ומתועדים. ליד "המילים האחרונות" יש את ה- SMS האחרון והדוא"ל האחרון. מה אומרים ועל מה מדברים רגע לפני הפרידה? אלי ויסברט מקשיב לנאום האחרון של משה, וממליץ למנהיגים שלנו ללמוד ממנו מה לומר (או לא לומר) רגע לפני הפרישה

רִאשׁוֹן

המיקרופונים פתוחים, המצלמות מהבהבות בדריכות, "הנסיך" שהגיע משום מקום הישר אל כס ההנהגה, שהנהיג, שהתעמת, שהסתכסך עם האליטות, שכעס על העם ואהב אותו בלהט, שכשל ונאלץ לסיים את תפקידו - האיש הזה יוצא לשאת את דברו לאומה.

משה רבנו. ספר דברים.

שֵׁנִי
אלה הן המילים האחרונות. מה אומרים בנאום האחרון? על מה מדברים? על עצמך? על הישגים? על חוויות משותפות? על העתיד שלעולם לא תהיה חלק ממנו? "כִּי אָנֹכִי מֵת בָּאָרֶץ הַזֹּאת אֵינֶנִּי עֹבֵר אֶת הַיַּרְדֵּן וְאַתֶּם עֹבְרִים וִירִשְׁתֶּם אֶת הָאָרֶץ הַטּוֹבָה הַזֹּאת". כמה עצוב.

שְׁלִישִׁי  
איש כבד פה וכבד לשון עומד ונושא את נאום חייו. כך זה מתחיל: "ה' אֱלֹהֵינוּ דִּבֶּר אֵלֵינוּ בְּחֹרֵב לֵאמֹר רַב לָכֶם שֶׁבֶת בָּהָר הַזֶּה רְאֵה נָתַתִּי לִפְנֵיכֶם אֶת הָאָרֶץ בֹּאוּ וּרְשׁוּ אֶת הָאָרֶץ אֲשֶׁר נִשְׁבַּע ה' לַאֲבֹתֵיכֶם". לא סיכומים מחמיאים, לא התפארות בהישגים - וזה מהאיש שהכניע את פרעה, חצה את ים סוף ועלה לבדו אל הר סיני לקבל את התורה. איפה הוא ואיפה היורשים שלו בעבר הזה של הירדן ושל הזמן.

mik
צילום: פלאש 90

רְבִיעִי  
אני זוכר אותה שוכבת במחלקה. חלשה ומלאת תרופות מכדי לדבר. שום מילים אחרונות לא היו שם. הרופאים, כוהני המלחמה האבודה במוות, היו אלה שדיברו בשם גופה וניהלו מעל גופה החלש את הדיאלוג המריר והעיקש, שבו תמיד תהיה למלאך בשחורים זכות המילה האחרונה.

עיניה היו כבויות. איש לא ביקש עבורה עוד כמה רגעים של צלילות, עוד הזדמנות אחרונה של דיבור לזו שתמיד היה לה מה לומר. כאילו עצם האמירה של מילים אחרונות כמוה ככניעה למוות עצמו.

חשבתי כמה טוב היה אם היינו יכולים למות בשעת מותנו. לא חודשים רבים אחריו.

חֲמִישִׁי  
"מהי אמנות, אחרי ככלות הכל, אם לא אימון לקראת הרגע האחד שאחריו אין כלום? לעולם - כלומר, כל עוד אנו קיימים, כל עוד אנו חיים - לא נדע על עצמנו דבר. ידיעותינו על עצמנו יתבררו רק אחרי מותנו"
(מישל דה מונטיין)

שִׁשִּׁי  
"- זוכר מה אמר אבא עליו השלום לפני שמת?
- איך אני יכול לזכור? שלושה ימים לא הפסיק לדבר!"
("שוק הספרים", דן בן אמוץ)

שְׁבִיעִי  
אנחנו חיים בעידן שכולו מילים. מתעדים ומתועדים. ליד "המילים האחרונות" יש את ה- SMS האחרון, הדוא"ל האחרון, הרשימה האחרונה בבלוג.

חכמי זן יפנים ליטשו במשך שנים את ה"הייקו" שיאמרו לקראת מותם. קרל מרקס אמר שמילים אחרונות הן בשביל טיפשים שלא אמרו מספיק. למשה היה ספר דברים. האם בתוך כל המלל שאנחנו מייצרים עוד יכולות לזהור מילים בודדות שיהיו "המילים האחרונות"? כאלה שאומרות משהו שהוא מעבר לעצם קיומן הסנטימנטלי?

מַפְטִיר
פנו לעצמכם שעה ושבו לראות ב- youtube את ד"ר רנדי פאוש נושא את ההרצאה האחרונה שלו בפני תלמידיו, לנוכח מותו המתקרב.
ככה יוצאים.
בדיוק ככה.

בשבוע שעבר הוא נפטר. איזה איש. איזה דברים. 

מצאתם טעות בכתבה? כתבו אלינו
שתפו
facebook whatsup email tweeter linkedin insta gplus