דרוש וקבל שכר
עוד בפרויקט
עליות
המתים שלנו חג הקרבן: מתי נפסיק להתקרבן? יפה לכם? יאללה, תנוחו תפסיקו לחכות למשיח מי החליט מה זה בכלל מושלם? הנפילה זה מה שנשאר רגע של הולדת האומץ לקבל הולכים אל הלא נודע איתך הסליחה משא האדם המוכשר האח הגדול מקוצר רוח ועבודה קשה אש תמיד אלי, אלי היו פה לפנינו דרוש וקבל שכר שלום לתמימות מדורת השבט על קיר הנצח המדבר הנורא הזה מילים ומעשים בכוונה תחילה רצון האל המטה בידם פעם שלא היה אף פעם מי אני ומה שמי בין האצבעות מה שאי אפשר למחוק שיעור היסטוריה דרושים כהנים על הליכה ועמידה שכינה ביניהם הגוף יודע סודות האל כל הזכויות שמורות? קהילות מדומיינות של מי האור הזה? ערב רב לקחת חלק רק בן אדם שקט. בבקשה על חוף הסליחה אחים בדם על צחוק וביטחון על קו הגבול מתיבה סתומה בחזרה אל טוב הגנה עצמית מתקשים אמרתי לכם ממלכת כוהנים עם עין הרע ראש ולענה אבל וריק הלמות הלב מרכז הכובד אדם ואדמה ברינה יקצור מלאכת החיים תשוקה, זהירות אתגר החירות הכנה לתיקון בין הקירות שריפה, אחים ברית עולם השם המפורש סיפורי עמים אי שקט כפרה למקומות, היכון דור המדבר לא טוהר ולא הדר אלוהי מסכה ושכנתי בתוכם המכהנים עבד כי ימלוך האותיות הקטנות החיים הרגע שבו מישהו ניגש שפת הסימנים לכל איש יש עיין ערך: אהבה שקרנים כל אחד והעקידה שלו להיות כאן צא מן התיבה הפעם הראשונה Get a life!
אלי ויסברט
עם זה ננצח לראות את הברכה להיכנס בשערי הטומאה
פרשת שבוע
מרחב מוגן כולם מדברים עליך אחריו?
עליות
social
facebook whatsup email tweeter
אלי ויסברט //
7.9.11
עליות
הדפיסו
כתבה
שלחו
לחבר

דרוש וקבל שכר

התורה איננה מתרגמת את השאלה 'מי אחראי' ל'מי אשם'. הורי הבן הסורר והמורה הם האחראים הבלעדיים לגידול בנם והם האחראים הבלעדיים לכישלון, אך הם אינם אשמים. אלי ויסברט - עליות - פרשת כי תצא

ראשון
14 נערים התעללו במשך שנים בבת 15, ועתה שישה מהם יירצו עונשי מאסר. בית המשפט המחוזי בתל-אביב גזר עבודות שירות ומאסר על תנאי על יתר הנאשמים, והורה להם לפצותה ב-200 אלף שקלים. התביעה הביעה שביעות רצון: "זה חסר תקדים".

YNET 07.09.11

 

שני
בני בן 13 מתחצף בלי סוף ולא מוכן לשמוע, על כל דבר יש לו מה לומר. בתקופה האחרונה התחילה אצלו אלימות פיזית מילולית גם כלפי וגם כלפי אחותו הקטנה.
יש לציין שלילד אין כמעט חברים ממעט לצאת מהבית ומחובר כל כולו למחשב. כל ניסיון שלי להתקרבות אליו נגמר בפיצוץ , אני מודאגת מאוד וגם מיואשת אין שום רגע שמאפשר לנו בבית להיות רגועים או שלווים. 
בבקשה אודה על כל עזרה אני אובדת עצות.

(פורום אלימות בני נוער, סמים, אלכוהול www.beok.co.il)

 

שלישי
כִּי יִהְיֶה לְאִישׁ בֵּן סוֹרֵר וּמוֹרֶה אֵינֶנּוּ שֹׁמֵעַ בְּקוֹל אָבִיו וּבְקוֹל אִמּוֹ וְיִסְּרוּ אֹתוֹ וְלֹא יִשְׁמַע אֲלֵיהֶם. וְתָפְשׂוּ בוֹ אָבִיו וְאִמּוֹ וְהוֹצִיאוּ אֹתוֹ אֶל זִקְנֵי עִירוֹ וְאֶל שַׁעַר מְקֹמוֹ. וְאָמְרוּ אֶל זִקְנֵי עִירוֹ: בְּנֵנוּ זֶה סוֹרֵר וּמֹרֶה, אֵינֶנּוּ שֹׁמֵעַ בְּקֹלֵנוּ, זוֹלֵל וְסֹבֵא.
וּרְגָמֻהוּ כָּל-אַנְשֵׁי עִירוֹ בָאֲבָנִים, וָמֵת, וּבִעַרְתָּ הָרָע מִקִּרְבֶּךָ - וְכָל יִשְׂרָאֵל יִשְׁמְעוּ וְיִרָאוּ.

 

רביעי
לא המדינה, לא הפרקליטות. בפרשיית "בן סורר ומורה" הורי הנער הם התובעים, הם עדי התביעה, ועדותם היחידה היא זו שמובילה לעונש הנורא.

 

חמישי
עליות אחריות
להגן
"בן סורר ומורה לא היה ולא עתיד להיות. ולמה נכתב? דרוש וקבל שכר"

(תלמוד בבלי, מסכת סנהדרין)

 

שישי
מה לדרוש?! לדרוש את תפקידם של ההורים לא רק כמגוננים אוטומטית על הילד מפני החברה, אלא גם כנציגי החברה כולה בגידולו של הדור הבא. לדרוש את ההורים אחראים להודות גם בכישלון, אם חלילה זה מתרחש, ולהגן על כולנו מפני המתבגר הסורר.

 

שביעי
קשה לדבר על אחריות בעולם שעוסק באובססיביות באשמה. במציאות שבה 'אחריות' פירושה 'אשמה' מתגוללים ראשי מנהיגים ברחובות, ובעלי סמכות מתחמקים מאחריות כדי שאשמה לא תדבק בהם. אבל התורה איננה מתרגמת את השאלה 'מי אחראי' ל 'מי אשם'. הורי הבן הסורר והמורה הם האחראים הבלעדיים לגידול בנם והם האחראים הבלעדיים לכישלון - אך הם אינם אשמים. הם עשו כמיטב יכולתם. הם הודו בכישלונם. הם לקחו אחריות. הם זכאים להזדמנות נוספת.

 

מפטיר
האחריות מחדדת. האשמה מסרסת. זו התורה כולה. דרוש וקבל שכר.
 

תודה לליאת אשל

מצאתם טעות בכתבה? כתבו אלינו
שתפו
facebook whatsup email tweeter linkedin insta gplus