ביכורים
עוד בפרויקט
עליות
המתים שלנו חג הקרבן: מתי נפסיק להתקרבן? יפה לכם? יאללה, תנוחו תפסיקו לחכות למשיח מי החליט מה זה בכלל מושלם? הנפילה זה מה שנשאר רגע של הולדת האומץ לקבל הולכים אל הלא נודע איתך הסליחה משא האדם המוכשר האח הגדול מקוצר רוח ועבודה קשה אש תמיד אלי, אלי היו פה לפנינו דרוש וקבל שכר שלום לתמימות מדורת השבט על קיר הנצח המדבר הנורא הזה מילים ומעשים בכוונה תחילה רצון האל המטה בידם פעם שלא היה אף פעם מי אני ומה שמי בין האצבעות מה שאי אפשר למחוק שיעור היסטוריה דרושים כהנים על הליכה ועמידה שכינה ביניהם הגוף יודע סודות האל כל הזכויות שמורות? קהילות מדומיינות של מי האור הזה? ערב רב לקחת חלק רק בן אדם שקט. בבקשה על חוף הסליחה אחים בדם על צחוק וביטחון על קו הגבול מתיבה סתומה בחזרה אל טוב הגנה עצמית מתקשים אמרתי לכם ממלכת כוהנים עם עין הרע ראש ולענה אבל וריק הלמות הלב מרכז הכובד אדם ואדמה ברינה יקצור מלאכת החיים תשוקה, זהירות אתגר החירות הכנה לתיקון בין הקירות שריפה, אחים ברית עולם השם המפורש סיפורי עמים אי שקט כפרה למקומות, היכון דור המדבר לא טוהר ולא הדר אלוהי מסכה ושכנתי בתוכם המכהנים עבד כי ימלוך האותיות הקטנות החיים הרגע שבו מישהו ניגש שפת הסימנים לכל איש יש עיין ערך: אהבה שקרנים כל אחד והעקידה שלו להיות כאן צא מן התיבה הפעם הראשונה Get a life!
אלי ויסברט
עם זה ננצח לראות את הברכה להיכנס בשערי הטומאה
פרשת שבוע
מרחב מוגן כולם מדברים עליך אחריו?
עליות
social
facebook whatsup email tweeter
אלי ויסברט //
18.9.08
עליות
הדפיסו
כתבה
שלחו
לחבר

ביכורים

אחרי המסע הגדול ממצרים, אחרי המדבר, אחרי כיבוש הארץ - מתפרקת הדרמה הגדולה של היהודים לרכיבי היסוד: איש, אשה, ילדים. והנה מפציע הפרי הראשון של אדמתו החדשה - אבל הוא לא לבד. הוא אף פעם לא לבד. אלי ויסברט. עליות - פרשת כי תבוא

ראשון

חקלאי אחד. כהן אחד. סל קטן, קצת זיתים, תאנה או שתיים - וכל הנאום הזה:  

שני
"והיה כי תבוא אל הארץ אשר ה' אלוהיך נותן לך נחלה וירשתה וישבת בה. ולקחת מראשית כל פרי האדמה... ושמת בטנא... ובאת אל הכהן אשר יהיה בימים ההם, ואמרת אליו: 'הגדתי היום לה' אלוהיך כי באתי אל הארץ אשר נשבע ה' לאבותינו לתת לנו'. ולקח הכהן הטנא מידך והניחו לפני מזבח ה' אלוהיך. וענית ואמרת לפני ה' אלוהיך: 'ארמי אובד אבי וירד מצרימה ויגר שם במתי מעט ויהי שם לגוי גדול עצום ורב. וירעו אותנו המצרים ויענונו ויתנו עלינו עבודה קשה. ונצעק אל ה' אלוהי אבותינו וישמע ה' את קולנו וירא את עונינו ואת עמלנו ואת לחצנו. ויוציאנו ה' ממצרים ביד חזקה ובזרוע נטויה ובמורא גדול ובאותות ובמופתים. ויביאנו אל המקום הזה ויתן לנו את הארץ הזאת ארץ זבת חלב ודבש. ועתה הנה הבאתי את ראשית פרי האדמה אשר נתתה לי ה'. והנחתו לפני ה' אלוהיך והשתחוית לפני ה' אלוהיך. ושמחת בכל הטוב אשר נתן לך ה' אלוהיך ולביתך".

שלישי
אתה עומד שם, עם התינוק מכורבל קרוב בין שרירי הזרוע לחזה, לא מודע לקייטרינג ולברכות ולשם החדש שנלחש במהירות מפה לאוזן כי הגרון שלך היה חנוק מדי ולא שמעו. ואתה לא יכול שלא לחשוב על סבא, ועל ההורים שלו שנעלמו לו בגיל שבע עשרה; ועל הכפר בהונגריה ועל ההרים בכורדיסטן ועל הגירוש מטולדו ועל סוג'וד ועל ירושלים. ואתה לא יכול שלא להתפלא איך כל הסיפור הזה נדחס אל גוף קטן כל כך. ואתה צוחק. ואתה בוכה.

bykvrym

רביעי
"איננו יכולים להימלט מן ההיסטוריה" (אברהם לינקולן)
 
חמישי
אחרי המסע הגדול ממצרים, אחרי המדבר, אחרי כיבוש הארץ - מתפרקת הדרמה הגדולה של היהודים לרכיבי היסוד. איש, אשה, ילדים. למצוא חלקה. להקים בית. לעבד את האדמה. לשרוד את החורף, את המחלה של הילד, את המזווה המתרוקן. לקבל את האביב, לעקוב אחרי הניצן. להתפלל. לראות בוקר אחד את הפרי הראשון. לקטוף.

שישי
כדור הארץ ממבט הירח. ציור פטר גינץ
עומד איש עם סל קטן של ביכורים. אבותיו היו עבדים במצרים, הוא עצמו נולד במדבר. הוא מביא פירות ראשונים של אדמתו החדשה-ישנה ומספר לכהן הכל: על איך שירדו יעקב ובניו למצרים, על השעבוד, על הגאולה, על המדבר, על השדה. על הפירות הראשונים. הוא מספר שהמסע נגמר. שחזרנו הביתה. הגדתי היום לה' אלוהיך כי באתי אל הארץ.

שביעי
אבל מעמד הביכורים הוא רעיון טוב ונכון מכדי להיעלם. תמיד יהיה היבול הראשון, הלקוח הראשון, המוצר הראשון מפס הייצור, הדיבידנד הראשון מההשקעה, הספר הראשון מהדפוס. תמיד יהיו עוד מסעות ובכולם מְצָרֵי לידה ובכולם מִדְבָּר ובכולם כיבוש ובכולם פירות ביכורים. ארמי אובד אבי, וירד מצרימה... לא לבד. כל מה שהיית ושהיו אבותיך נמצא איתך. כל מה שהוביל אל הרגע הזה. הכל צרוב פנימה אל הטנא והידיים והגרון החנוק. היסטוריה שלמה דחוסה לרגע אחד בזמן. הרגע שלך.

מפטיר
מי נמצאים אתך ברגע כזה?


מצאתם טעות בכתבה? כתבו אלינו
שתפו
facebook whatsup email tweeter linkedin insta gplus