אלי, אלי
עוד בפרויקט
עליות
המתים שלנו חג הקרבן: מתי נפסיק להתקרבן? יפה לכם? יאללה, תנוחו תפסיקו לחכות למשיח מי החליט מה זה בכלל מושלם? הנפילה זה מה שנשאר רגע של הולדת האומץ לקבל הולכים אל הלא נודע איתך הסליחה משא האדם המוכשר האח הגדול מקוצר רוח ועבודה קשה אש תמיד אלי, אלי היו פה לפנינו דרוש וקבל שכר שלום לתמימות מדורת השבט על קיר הנצח המדבר הנורא הזה מילים ומעשים בכוונה תחילה רצון האל המטה בידם פעם שלא היה אף פעם מי אני ומה שמי בין האצבעות מה שאי אפשר למחוק שיעור היסטוריה דרושים כהנים על הליכה ועמידה שכינה ביניהם הגוף יודע סודות האל כל הזכויות שמורות? קהילות מדומיינות של מי האור הזה? ערב רב לקחת חלק רק בן אדם שקט. בבקשה על חוף הסליחה אחים בדם על צחוק וביטחון על קו הגבול מתיבה סתומה בחזרה אל טוב הגנה עצמית מתקשים אמרתי לכם ממלכת כוהנים עם עין הרע ראש ולענה אבל וריק הלמות הלב מרכז הכובד אדם ואדמה ברינה יקצור מלאכת החיים תשוקה, זהירות אתגר החירות הכנה לתיקון בין הקירות שריפה, אחים ברית עולם השם המפורש סיפורי עמים אי שקט כפרה למקומות, היכון דור המדבר לא טוהר ולא הדר אלוהי מסכה ושכנתי בתוכם המכהנים עבד כי ימלוך האותיות הקטנות החיים הרגע שבו מישהו ניגש שפת הסימנים לכל איש יש עיין ערך: אהבה שקרנים כל אחד והעקידה שלו להיות כאן צא מן התיבה הפעם הראשונה Get a life!
אלי ויסברט
עם זה ננצח לראות את הברכה להיכנס בשערי הטומאה
פרשת שבוע
מרחב מוגן כולם מדברים עליך אחריו?
עליות
social
facebook whatsup email tweeter
אלי ויסברט //
13.3.13
עליות
הדפיסו
כתבה
שלחו
לחבר

אלי, אלי

פולחן רוחני. מבחן הציות העליון. אדמה מתה. אולי מפתח. מהי התפילה? אלי ויסברט- עליות - פרשת ויקרא

ראשון

אמר האחד: המעבר לתפילה, כהתמרה של מעשה הקורבן, הפך את היהדות מדת מבוססת פולחן חושי לדת מבוססת פולחן רוחני. לא יהיה מוגזם לומר שמדרש חז"ל "ונשלמה פרים שפתינו", שהצדיק את המעבר מה"פרים" אל ה"שפתיים", הציל את היהדות מגורלן של הדתות הקדומות, ויצר את התשתית לעידן דתי עולמי חדש.

 

שני
אמרה השנייה: חנה הייתה הראשונה. אשה לבדה בחצר המשכן, מטיחה את עקרותה כלפי השמיים. מאות שנים הייתה עבודת האלוהים מסורה בידי הכהנים, שרי הטקס, ופתאום אשה. פתאום תפילה.

  

שלישי

lyvt_tpylhp
מתי מתפללים? (פלאש 90)
אמר השלישי: התפילה היא העוגן, מבחן הציות העליון. התפילה היא נקודת הביקורת אותה אני פוקד שלוש פעמים בכל משמרת. מסמן שחרית. מסמן מנחה. מסמן ערבית. מתפלל כפי שאבי התפלל וכפי שאביו התפלל לפניו. העובדה שאינני מבין את המילים רק מחזקת אותי.

 

רביעי
אמר הרביעי: שלוש פעמים ביום. שלוש מאות שישים וחמישה ימים בשנה. אותן מילים. אותו ניגון, אותם אנשים. התפילה היא אדמה מתה. שום דבר לא צומח בה.

חמישי
אמר החמישי: הלב הוא מנעול. התפילה היא מפתח. אלוהים איננו 'שומע' את התפילה. התפילה היא קולו של אלוהים.

 

שישי
אמר השישי: התפילה היא השתיקה שבין המילים. הריק שבין האותיות. לפעמים אני שותק בצעקה כל כך גדולה עד שאני חושש שישליכו אותי מבית הכנסת. אבל אני מביט סביב ואיש אינו מבחין.

 

שביעי
אמרה השביעית: מתי מתפללים? כשמכינים את שולחן שבת, כשמפנים את שולחן שבת, כשמשחקים עם הילדים בצהריים, כשמשכיבים אותם לישון. התפילה היא מועדון לגברים. מפלט מן החיים האמיתיים.

 

מפטיר
אמר הגבאי: עוד שניים ויש לנו מניין. יעקב, תתקשר לגיסך שיבוא. 
 

מצאתם טעות בכתבה? כתבו אלינו
שתפו
facebook whatsup email tweeter linkedin insta gplus