על הליכה ועמידה
עוד בפרויקט
עליות
המתים שלנו חג הקרבן: מתי נפסיק להתקרבן? יפה לכם? יאללה, תנוחו תפסיקו לחכות למשיח מי החליט מה זה בכלל מושלם? הנפילה זה מה שנשאר רגע של הולדת האומץ לקבל הולכים אל הלא נודע איתך הסליחה משא האדם המוכשר האח הגדול מקוצר רוח ועבודה קשה אש תמיד אלי, אלי היו פה לפנינו דרוש וקבל שכר שלום לתמימות מדורת השבט על קיר הנצח המדבר הנורא הזה מילים ומעשים בכוונה תחילה רצון האל המטה בידם פעם שלא היה אף פעם מי אני ומה שמי בין האצבעות מה שאי אפשר למחוק שיעור היסטוריה דרושים כהנים על הליכה ועמידה שכינה ביניהם הגוף יודע סודות האל כל הזכויות שמורות? קהילות מדומיינות של מי האור הזה? ערב רב לקחת חלק רק בן אדם שקט. בבקשה על חוף הסליחה אחים בדם על צחוק וביטחון על קו הגבול מתיבה סתומה בחזרה אל טוב הגנה עצמית מתקשים אמרתי לכם ממלכת כוהנים עם עין הרע ראש ולענה אבל וריק הלמות הלב מרכז הכובד אדם ואדמה ברינה יקצור מלאכת החיים תשוקה, זהירות אתגר החירות הכנה לתיקון בין הקירות שריפה, אחים ברית עולם השם המפורש סיפורי עמים אי שקט כפרה למקומות, היכון דור המדבר לא טוהר ולא הדר אלוהי מסכה ושכנתי בתוכם המכהנים עבד כי ימלוך האותיות הקטנות החיים הרגע שבו מישהו ניגש שפת הסימנים לכל איש יש עיין ערך: אהבה שקרנים כל אחד והעקידה שלו להיות כאן צא מן התיבה הפעם הראשונה Get a life!
אלי ויסברט
עם זה ננצח לראות את הברכה להיכנס בשערי הטומאה
פרשת שבוע
מרחב מוגן כולם מדברים עליך אחריו?
עליות
social
facebook whatsup email tweeter
אלי ויסברט //
27.4.11
עליות
הדפיסו
כתבה
שלחו
לחבר

על הליכה ועמידה

מהי הרכילות אם לא תולדה של חוסר אונים ואובדן שאיפות. כאילו העיסוק בגיבורי הסיפור מקרב במשהו אל חייהם. אלי ויסברט – עליות – פרשת קדושים

ראשון

שלושת ערוצי הטלוויזיה הישראלית נערכים לסיקור החתונה שמסעירה את העולם, ביום שישי הקרוב בבריטניה. החתונה תשודר במלואה בשידור ישיר החל מהשעה 12:00 ועד 15:30, כאשר ברוממה ילוו את האירוע מהאולפן דוד ויצטום ואורן נהרי ובחדשות 2 יקיימו משרד מיוחד של ערד ניר אשר ילווה על ידי פרשנים באולפן, עם דיווחים מהשטח של כתב הערוץ בלונדון, ליאור פרידמן.
 

בבית הוורד נערכים גם כן לאירוע המסעיר וישלחו את יעקב אילון ועורך חדשות החוץ של חדשות 10, נדב אייל, לשדר את האירוע הישר מלונדון, במה שנחשב כצעד נדיר לאירוע שהוא לא אסון עולמי.
 

שני
ההיסטוריה היא רכילות

אוסקר ווילד
 

 

שלישי


"לֹא תֵלֵךְ רָכִיל בְּעַמֶּיךָ, לֹא תַעֲמֹד עַל דַּם רֵעֶךָ, אֲנִי יְהוָה".

 

רביעי
אז מי האנשים האלה שעליהם מסופרים סיפורי הרכילות? פרט לשמות המתחלפים יש להם שני מאפיינים. יש להם הגדרה חברתית שמסבירה לנו מה עושה אותם אובייקטים לרכילות, ויש להם הגדרה של מערכת יחסים פנימית עם מישהו אחר בסיפור. מערכת היחסים הזו מולידה את הדרמה הקטנה, התפלה בדרך כלל, של הסיפור הרכילותי הקרוי בעברית צחה "אייטם".

("היה חסה", רוביק רוזנטל, מעריב NRG 07/02/02)

 

חמישי
בקיוסקים בתל אביב מוכרים סיפורים על דוגמניות ומגישי טלוויזיה. בקיוסקים בבני ברק מוכרים סיפורים על רבנים ומקובלים. כולם מספרים סיפורים. מרכלים-מרגלים מן החיים הצרים (60 מ"ר בקומה שלישית בלי מרפסת) אל מחוזות רחוקים ובלתי מושגים.  
 

שישי
ובדרך אגב את מנסחת לי דברים פשוטים וברורים. רכילות, את אומרת לי, היא כשהכוונה רעה. אבל העין הרעה, הקטנונית, הסמויה מן העין - היא מה שעושה את מה שאמרת לרכילות, ורכילות אני לא רוצה לשמוע.
 

שביעי
קו ישיר מתוח בין ההליכה אחר הרכילות לעמידה על הדם. שכן מהי הרכילות אם לא תולדה של חוסר אונים ואובדן שאיפות. מבט גמדי של מי שאינו מאמין בכוחו שלו, ובאומללותו מקדיש את כוחו לעיקום עין מול מה שמתרחש מחוץ ומעבר לקוביית חייו. כאילו העיסוק בגיבורי הסיפור מקרב אותו במשהו אל חייהם.
 

כל חייו הוא הולך רכיל, אבל אז, ברגע האמת, כשדם רעו ניגר, ומישהו צריך לעשות מעשה אמיתי, לצעוד את הצעד, להיות גיבור הסיפור –
שם הוא עומד.
 

"לא תלך רכיל בעמך, לא תעמוד על דם רעך"
 

מפטיר
לא תמיד היינו כאלה. אולי עוד אפשר לתקן.

מצאתם טעות בכתבה? כתבו אלינו
שתפו
facebook whatsup email tweeter linkedin insta gplus