עבד כי ימלוך
עוד בפרויקט
עליות
המתים שלנו חג הקרבן: מתי נפסיק להתקרבן? יפה לכם? יאללה, תנוחו תפסיקו לחכות למשיח מי החליט מה זה בכלל מושלם? הנפילה זה מה שנשאר רגע של הולדת האומץ לקבל הולכים אל הלא נודע איתך הסליחה משא האדם המוכשר האח הגדול מקוצר רוח ועבודה קשה אש תמיד אלי, אלי היו פה לפנינו דרוש וקבל שכר שלום לתמימות מדורת השבט על קיר הנצח המדבר הנורא הזה מילים ומעשים בכוונה תחילה רצון האל המטה בידם פעם שלא היה אף פעם מי אני ומה שמי בין האצבעות מה שאי אפשר למחוק שיעור היסטוריה דרושים כהנים על הליכה ועמידה שכינה ביניהם הגוף יודע סודות האל כל הזכויות שמורות? קהילות מדומיינות של מי האור הזה? ערב רב לקחת חלק רק בן אדם שקט. בבקשה על חוף הסליחה אחים בדם על צחוק וביטחון על קו הגבול מתיבה סתומה בחזרה אל טוב הגנה עצמית מתקשים אמרתי לכם ממלכת כוהנים עם עין הרע ראש ולענה אבל וריק הלמות הלב מרכז הכובד אדם ואדמה ברינה יקצור מלאכת החיים תשוקה, זהירות אתגר החירות הכנה לתיקון בין הקירות שריפה, אחים ברית עולם השם המפורש סיפורי עמים אי שקט כפרה למקומות, היכון דור המדבר לא טוהר ולא הדר אלוהי מסכה ושכנתי בתוכם המכהנים עבד כי ימלוך האותיות הקטנות החיים הרגע שבו מישהו ניגש שפת הסימנים לכל איש יש עיין ערך: אהבה שקרנים כל אחד והעקידה שלו להיות כאן צא מן התיבה הפעם הראשונה Get a life!
אלי ויסברט
עם זה ננצח לראות את הברכה להיכנס בשערי הטומאה
פרשת שבוע
מרחב מוגן כולם מדברים עליך אחריו?
עליות
social
facebook whatsup email tweeter
אלי ויסברט //
19.2.09
עליות
הדפיסו
כתבה
שלחו
לחבר

עבד כי ימלוך

החוק הראשון שמביא איתו משה מן ההר עוסק בדיני העסקת עבד. עם של עבדים שיצאו לחופשי ייבחן לפני הכל ביחס לעבדיו שלו. האם למדנו את לקח העבדות? אלי ויסברט - עליות – פרשת משפטים
ראשון
שלושים ואחד ילדים במדים עומדים מולך נבוכים. השמש חורכת את עיניהם. שקט דרוך. אתה קורא לקטן משמאל. פעם אתה היית הקטן משמאל. רואה את הנגמ"ש? שישים שניות היית שם.
ובחזרה? הוא שואל, עיניו מבוהלות, מנסה לנחש אותך מבעד למשקפיים הכהות.
תחושת שיכרון נעימה מתפשטת במעלה הגב. אתה המפקד. מעכשיו ועד לקצה המדבר אתה המפקד.
כן. גם בחזרה. זוז.

שני
"יש בן חורין שרוחו רוח של עבד, ויש עבד שרוחו מלאה חירות; הנאמן לעצמיותו - בן חורין הוא, ומי שכל חייו הם רק במה שטוב ויפה בעיני אחרים - הוא עבד".
(הרב אברהם יצחק הכהן קוק)
רגע ההכתרה של שפרה7.jpg
ממליכי מלכים. רגע ההכתרה של ש. קורנפלד. צילום: פלאש 90


שלישי
קו ישר ואנושי להבחיל עובר בין הנוסע בכסא שלידך שגער בשחצנות לדיילת, לפקידה שנפנפה בבוז את העולה המבוגר, למשפחה הקולנית וגסת הרוח במסעדה. כולם אבירי מסדר "שילמתי-אז-מגיע-לי" ; בני אצולת "למה-מי-אתה -חושב-שאתה-מדבר-אלי-ככה".

רביעי
"תַּחַת שָׁלוֹשׁ רָגְזָה אֶרֶץ; וְתַחַת אַרְבַּע, לֹא-תוּכַל שְׂאֵת. תַּחַת-עֶבֶד כִּי יִמְלוֹךְ..." זיכרון העבדות כובש את הנפש, דוחף אל השלב הבא בסולם המעמדות ובה בעת מנציח אותו - כי מהו מלך אם לא מכפלת שפלותם של הנתינים שתחתיו. עבד כי ימלוך אינו מסוגל להתגדל אל מעמדו החדש.  הוא נותר עבד. 

msybh_bvmn_175
חמישי
"אני בנם של איש שחור מקניה ואשה לבנה מקנזס. גדלתי בעזרתם של סבא לבן ששרד את המשבר הכלכלי כדי לשרת בצבאו של פטון במלחמת העולם השנייה וסבתא לבנה שעבדה בקו ייצור של פצצות בפורט לבנוורת' כשהוא היה מעבר לים. למדתי בכמה מהמוסדות הטובים ביותר בארה"ב וחייתי בכמה  מהארצות העניות ביותר בעולם. אני נשוי לאמריקאית שחורה שבעורקיה נמהל דם עבדים ודם סוחרי עבדים - מורשת אותה אנו מעבירים אל שתי בנותינו היקרות. יש לי אחים, אחיות, אחייניות, אחיינים, דודים ובני דודים מכל גזע ומכל צבע, מפוזרים על פני שלוש יבשות וכל עוד נשמה באפי, לעולם לא אשכח שבשום ארץ אחרת בעולם לא יכול היה סיפור חיי להיות אפשרי."
מתוך הנאום "אומה שלמה יותר", ברק אובמה, 18 מרץ 2008

שישי
"ואלה המשפטים אשר תשים לפניהם - כי תקנה עבד עברי...". החוק הראשון שמביא איתו משה מן ההר עוסק בדיני העסקת עבד. עם של עבדים שיצאו לחופשי ייבחן לפני הכל ביחס לעבדיו שלו. האם נלמד לקח העבדות? העם היהודי, עמו של אדוני, נדרש להיות אדון מסוג אחר, להשתחרר מרשמי העבדות ולהביט בעבד במבט שווה ערך, באחוות עבדים, בשירות דבר מה נעלה יותר.


שביעי
ומהקצה השני של הסיפור - הכוכב הנולד, הזוכה במיליון, העבד כי ימלוך - הגיבור הישראלי החדש. ממליך המלכים. מה הוא עושה עם הכוח הזה, החדש, שנופל לידיים שלו? מה הוא עושה עם הכסף? עם המעמד? האם יחד איתם באה גם אחריות, זהירות, אצילות? או שזהו רק שדרוג בתוך משחק העבדים האלים, בו כולם, לנצח, משעבדים ומשועבדים?

מפטיר
"אם עבד, אם הלך - נוצרת בן מלך".
(זאב ז'בוטינסקי)

מצאתם טעות בכתבה? כתבו אלינו
שתפו
facebook whatsup email tweeter linkedin insta gplus