חמישה בעקבות פרשה - שמיני
חמישה בעקבות פרשה - שמיני
social
facebook whatsup email tweeter
26.10.10
הדפיסו
כתבה
שלחו
לחבר
על פרשת 'שמיני' משוחחת שהרה בלאו עם הילדים אור ברעם, עומר שלו ואביה קירשנבוים. לפעמים מי שנמצא בעמדת מפתח מרגיש חשוב. בלאו שואלת את הילדים אם הם מכירים אנשים במדינה שהגיעו לתפקידים בכירים והתחילו לעשות טעויות. אביה מזכירה את אריק שרון שבהתחלה הוא היה אהוד

ז'אנר: תוכנית אירוח | ישראל 2007 | 30 דקות | בימוי: מקסים סטולביב | הפקה: אולפני מימד תקציר :

הסופרת והעיתונאית שׂהרה בלאו משוחחת עם שלושה ילדים (מתוך חמישה המתחלפים ביניהם) ועם אורחים נוספים על פרשת השבוע, ודנה עמם בנושאים הקשורים לעולמם. בתכנית כמה מדורים: פתיחה והיכרות עם הפרשה על ידי אורח מתחלף; שיחה ודיון של המנחה והילדים בנושאים העולים מהפרשה; משאל רחוב בנושא הקשור לפרשה; שאלות "נכון-לא נכון" המופנות לילדים; ולסיום, שיר לשבת.

הילדים הם לב התכנית. מדובר בילדים פיקחים, דעתנים ושנונים המתבטאים בבהירות ומעניקים מבט רענן על הפרשה הלקוח מעולמם האישי. התכנית פונה לילדים ולמבוגרים מהציבור החילוני והדתי כאחד, שכן הדיון נשען על פי רוב על פשט הכתוב, ואף האורחים הם אנשי רוח, דת ותרבות בעלי השקפות ואמונות שונות.

 1חמישה בעקבות הפרשה

על פרשת 'שמיני' משוחחת שהרה בלאו עם הילדים אור ברעם, עומר שלו ואביה קירשנבוים.

המחזאית אביגיל גרץ מתארת את שמחת חנוכת המשכן ביום השמיני לאחר שבעת ימי המילואים. בני ישראל מקריבים קורבנות והאש שיוצאת מאשרת את קבלתם על ידי ה'. אלא שבניו של אהרן, נדב ואביהו, מגדילים לעשות ומוסיפים אש לקורבן ללא רשות. מיד יוצאת האש אוכלת אותם חיים. לא ברור מה הם בדיוק עשו אבל ברור שהמעשה שלהם היה ללא ציווי אלוהים ולכן האש היא 'אש זרה'. בלאו שואלת את הילדים האם לדעתם העונש שנדב ואביהו קיבלו היה גדול מדי.

לפעמים מי שנמצא בעמדת מפתח מרגיש חשוב. בלאו שואלת את הילדים אם הם מכירים אנשים במדינה שהגיעו לתפקידים בכירים והתחילו לעשות טעויות. אביה מזכירה את אריק שרון שבהתחלה הוא היה אהוד עד שפינה את גוש קטיף. אור מזכיר את הנשיא לשעבר משה קצב שניצל את מעמדו וביצע אונס.

שיחה נוספת היא על תגובתו של אהרן הכהן למות שני בניו. בלאו שואלת האם יש משמעות לכך שאהרן הכהן נמצא בתפקיד בכיר? האם האבל שלו על בניו צריך להיות שונה? ולמה משה מבקש ממנו לנהוג באיפוק ולא להתאבל עליהם?

בסיום התכנית מתארח באולפן אריק גלסנר, סופר ומבקר ספרות, שמסביר את הגישות השונות לגבי אכילת חיות כשרות וחיות טמאות. בלאו מבקשת מהילדים לספר איזה מאכל הם לעולם לא יאכלו.

 

מצאתם טעות בכתבה? כתבו אלינו
שתפו
facebook whatsup email tweeter linkedin insta gplus