חמישה בעקבות פרשה - שלח לך
חמישה בעקבות פרשה - שלח לך
social
facebook whatsup email tweeter
26.10.10
הדפיסו
כתבה
שלחו
לחבר
פרשת שלח לך בספר במדבר כוללת את סיפור שנים-עשר המרגלים שנשלחו לבדוק את הארץ לפני הכניסה אליה, והוציאו דיבתה רעה. בלאו משוחחת על כך עם רותם נויפלד, רחלי הרטמן ורועי סרנה.

ז'אנר: תוכנית אירוח | ישראל 2007 | 30 דקות | בימוי: מקסים סטולביב | הפקה: אולפני מימדתקציר :

הסופרת והעיתונאית שׂהרה בלאו משוחחת עם שלושה ילדים (מתוך חמישה המתחלפים ביניהם) ועם אורחים נוספים על פרשת השבוע, ודנה עמם בנושאים הקשורים לעולמם. בתכנית כמה מדורים: פתיחה והיכרות עם הפרשה על ידי אורח מתחלף; שיחה ודיון של המנחה והילדים בנושאים העולים מהפרשה; משאל רחוב בנושא הקשור לפרשה; שאלות "נכון-לא נכון" המופנות לילדים; ולסיום, שיר לשבת.

הילדים הם לב התכנית. מדובר בילדים פיקחים, דעתנים ושנונים המתבטאים בבהירות ומעניקים מבט רענן על הפרשה הלקוח מעולמם האישי. התכנית פונה לילדים ולמבוגרים מהציבור החילוני והדתי כאחד, שכן הדיון נשען על פי רוב על פשט הכתוב, ואף האורחים הם אנשי רוח, דת ותרבות בעלי השקפות ואמונות שונות.

 1חמישה בעקבות הפרשה

פרשת שלח לך בספר במדבר כוללת את סיפור שנים-עשר המרגלים שנשלחו לבדוק את הארץ לפני הכניסה אליה, והוציאו דיבתה רעה. בלאו משוחחת על כך עם רותם נויפלד, רחלי הרטמן ורועי סרנה.

בפתח התכנית מתארח מבקר הספרות ליאור אלפרוביץ, המספר שלפני הכניסה לארץ ה' ביקש מבני ישראל לשלוח את שנים-עשר ראשי השבטים לתור את הארץ - הילדים מפרטים את התכונות הנדרשות ממרגל שנכנס לארץ ומציינים אם גם הם היו רוצים להיות מרגלים. אחד מחטאי המרגלים היה שהם הוציאו את דיבת הארץ רעה, וטענו למשל שהארץ 'אוכלת יושביה'. בשיחה מנסים הילדים ובלאו לפענח את המושג 'ארץ אוכלת יושביה' ולהבין מדוע כָּלֵב ויהושע לא חטאו לה' בהוצאת דיבה על הארץ.

היבט נוסף שבלאו מביאה לדיון בהקשר זה הוא הכעס של ה' על בני ישראל, שנבהלו מדברי המרגלים וביקשו לשוב למצרים. ה' בכעסו מבקש להשמיד את העם ומשה מלמד עליהם סנגוריה ומשכנע את ה' לסלוח, כי אם הוא ישמיד את עם ישראל זה יפחית מכבודו בגויים, שיאמרו שה' השמידם מפני שלא יכול היה להכניסם לארץ ישראל.

בלאו שואלת את הילדים למה ה' מחליט לא להשמיד את בני ישראל, והאם זה רק משיקולים של כבוד או שמא הוא רוצה שעם ישראל ינהיג את שאר העמים. היא בודקת אם הם מבינים את כעסו של אלוהים והאם גם הם חשו לפעמים שנמאס להם ממישהו. בלאו מציעה אפשרות מעניינת שה' אולי עושה זאת בכוונה כדי לחנך את משה - אם בפרשות הקודמות משה התלונן על בני ישראל בפני ה', הפעם ה' הוא המתלונן עליהם, ואולי בכך גורם למשה להתעשת, להנהיג את העם ולהגן עליו.

בסיום מארחת בלאו את דודו פישר, שמנסה להבין עם בני שיחו הצעירים למה בני ישראל בחרו להאמין דווקא לדברים הרעים שאמרו עשרה מהמרגלים, ולא לדברים הטובים שאמרו השניים הנותרים. למה אנשים נוטים להאמין לרע יותר מאשר לטוב. בלאו מבקשת מפישר לומר אילו דברים טובים היה הוא אומר על עם ישראל מתוקף עבודתו בעולם; ושואלת גם את הילדים מה היו אומרים על עם ישראל אילו היו נציגיו בעולם. 

 

מצאתם טעות בכתבה? כתבו אלינו
שתפו
facebook whatsup email tweeter linkedin insta gplus