חמישה בעקבות פרשה - קרח
חמישה בעקבות פרשה - קרח
social
facebook whatsup email tweeter
26.10.10
הדפיסו
כתבה
שלחו
לחבר
פרשת קורח שבספר במדבר מאתגרת את המנהיגות של משה. שהרה בלאו משוחחת על כך עם אביה קירשנבוים, עומר שלו ורועי סרנה. התנהלותו של קורח היא לב הבעיה. על פי הייחוס השבטי היה בסיס לטענתו, אבל הדרך שבה תבע לעצמו את התפקיד, תוך כדי המרדת העם, ומבלי לדבר בשקט ובהיגיו

ז'אנר: תוכנית אירוח | ישראל 2007 | 30 דקות | בימוי: מקסים סטולביב | הפקה: אולפני מימד תקציר :

הסופרת והעיתונאית שׂהרה בלאו משוחחת עם שלושה ילדים (מתוך חמישה המתחלפים ביניהם) ועם אורחים נוספים על פרשת השבוע, ודנה עמם בנושאים הקשורים לעולמם. בתכנית כמה מדורים: פתיחה והיכרות עם הפרשה על ידי אורח מתחלף; שיחה ודיון של המנחה והילדים בנושאים העולים מהפרשה; משאל רחוב בנושא הקשור לפרשה; שאלות "נכון-לא נכון" המופנות לילדים; ולסיום, שיר לשבת.

הילדים הם לב התכנית. מדובר בילדים פיקחים, דעתנים ושנונים המתבטאים בבהירות ומעניקים מבט רענן על הפרשה הלקוח מעולמם האישי. התכנית פונה לילדים ולמבוגרים מהציבור החילוני והדתי כאחד, שכן הדיון נשען על פי רוב על פשט הכתוב, ואף האורחים הם אנשי רוח, דת ותרבות בעלי השקפות ואמונות שונות.

 1חמישה בעקבות הפרשה

פרשת קורח שבספר במדבר מאתגרת את המנהיגות של משה. שהרה בלאו משוחחת על כך עם אביה קירשנבוים, עומר שלו ורועי סרנה.

בחלק הראשון של התכנית הם מארחים את איש החינוך רן רשף, שמספר על קורח שהיה איש עשיר משבט לוי, ועל פי ההייררכיה השבטית המקובלת היה תורו להיות נשיא הלווים. כאשר ראה קורח שהוא אינו מקבל את התפקיד, הוא החל לבוא אל משה בתלונות ולהמריד את העם נגדו. הוא טען שיש לו כסף ויש לו יכולת להנהיג, אז למה דילגו עליו בחלוקה. בלאו מעלה את השאלה האם כסף זה תנאי מספיק להנהגה.

התנהלותו של קורח היא לב הבעיה. על פי הייחוס השבטי היה בסיס לטענתו, אבל הדרך שבה תבע לעצמו את התפקיד, תוך כדי המרדת העם, ומבלי לדבר בשקט ובהיגיון עם משה ואהרן – היא שהכעיסה את ה'. בלאו בודקת עם הילדים אם גם הם הרגישו פעם צורך למרוד במשהו, וכיצד הם עשו זאת.  

דיון נוסף הוא בשאלת השכנים. על סיפור דתן ואבירם המופיע גם הוא בפרשת קורח, אומר רש"י: "אוי לרשע ואוי לשכנו". כלומר, שדתן ואבירם שהיו משבט ראובן, ישבו בסמיכות לשבט לוי של קורח, ולכן הושפעו ממנו לרעה ונענשו גם. בלאו שואלת מדוע גם שכנים נענשים כאשר יש פורענות. הדיון ממשיך לחיי הילדים המספרים על מקרים שבהם אחד עושה דבר רע וחברו נענש יחד אתו. 

לסיום מתארח המשורר אליעז כהן, המשוחח עם בלאו והילדים על דמוקרטיה ושלטון. בלאו שואלת האם סופו של מי שמעביר ביקורת על השלטון להיבלע באדמה, והאם צריך דמוקרטיה. הילדים נשאלים האם היו רוצים לבחור, ובמי, ומכאן מתפתח דיון בחשיבות ההצבעה בבחירות.

 

מצאתם טעות בכתבה? כתבו אלינו
שתפו
facebook whatsup email tweeter linkedin insta gplus