חמישה בעקבות פרשה - במדבר
חמישה בעקבות פרשה - במדבר
social
facebook whatsup email tweeter
26.10.10
הדפיסו
כתבה
שלחו
לחבר
פרשת במדבר, הפותחת את החומש הרביעי, מתחילה במִפקד של בני ישראל וחלוקת השבטים, כחלק מההכנות למסע הארוך לארץ ישראל. בלאו משוחחת על נושאים אלה עם רועי סרנה, רחלי האטמן, ואביה קירשנבוים, המוצאים בהם עניין אקטואלי ורלוונטי לחייהם.

ז'אנר: תוכנית אירוח | ישראל 2007 | 30 דקות | בימוי: מקסים סטולביב | הפקה: אולפני מימדתקציר :

הסופרת והעיתונאית שׂהרה בלאו משוחחת עם שלושה ילדים (מתוך חמישה המתחלפים ביניהם) ועם אורחים נוספים על פרשת השבוע, ודנה עמם בנושאים הקשורים לעולמם. בתכנית כמה מדורים: פתיחה והיכרות עם הפרשה על ידי אורח מתחלף; שיחה ודיון של המנחה והילדים בנושאים העולים מהפרשה; משאל רחוב בנושא הקשור לפרשה; שאלות "נכון-לא נכון" המופנות לילדים; ולסיום, שיר לשבת.

הילדים הם לב התכנית. מדובר בילדים פיקחים, דעתנים ושנונים המתבטאים בבהירות ומעניקים מבט רענן על הפרשה הלקוח מעולמם האישי. התכנית פונה לילדים ולמבוגרים מהציבור החילוני והדתי כאחד, שכן הדיון נשען על פי רוב על פשט הכתוב, ואף האורחים הם אנשי רוח, דת ותרבות בעלי השקפות ואמונות שונות.

 1חמישה בעקבות הפרשה

פרשת במדבר, הפותחת את החומש הרביעי, מתחילה במִפקד של בני ישראל וחלוקת השבטים, כחלק מההכנות למסע הארוך לארץ ישראל. בלאו משוחחת על נושאים אלה עם רועי סרנה, רחלי האטמן, ואביה קירשנבוים, המוצאים בהם עניין אקטואלי ורלוונטי לחייהם.   

האורח ליאור אלפרוביץ מסביר על עבודתו של שבט לוי, שעיקר תפקידו הוא לעזור לכוהנים בבית המקדש, אך גם להגיף את השערים, לכתוב שירים ולנגן, ולסחוב את כלי הקודש. הילדים דנים בשאלה האם תפקיד זה, לסחוב את הכלים, הוא תפקיד חשוב וראוי או תפקיד נחות.

דיון נוסף ביחס ללווים נקשר לשאלת הלחץ החברתי בבית הספר. כידוע, הלווים לא חטאו בחטא העגל כמו שאר בני ישראל, ולכן זכו לקבל את התפקידים בבית המקדש במקום הבכורים. הילדים משוחחים על עמידה בלחץ חברתי ועל כניעה לו.

על מנת ליצור הזדהות והבנה עם בני ישראל שחטאו בחטא המרגלים ולכן נענשו לנדוד במשך ארבעים שנה במדבר, מבקשת בלאו מהילדים לספר על חוויות שלהם מטיולים במדבר. האם השמש הציקה? מה הרגישו בזמן ההליכה? ואיך זה לישון בשטח?

לסיום מתארחת בתכנית מבקרת הספרות נועה מנהיים, המשוחחת עם הילדים על המפקד הגדול של בני ישראל, ומנסה למצוא לו מקבילה בחיינו. היא מספרת לילדים על אוסף הספרים שלה שאותו היא מטפחת ושומרת. יש לה בדיוק 2500 ספרים, והיא יודעת זאת משום שהיא חוזרת וסופרת את הספרים שלה, כי היא אוהבת אותם והם חשובים לה. לדעתה, זו הסיבה שגם אלוהים סופר את עם ישראל, משום שהוא אוהב אותו ומטפח אותו. היא ובלאו מבקשות מהילדים לספר אילו אוספים יש להם בבית, וכמה יש להם מכל דבר. בצורה זאת מומחשת הסיבה למפקד.


מצאתם טעות בכתבה? כתבו אלינו
שתפו
facebook whatsup email tweeter linkedin insta gplus