חמישה בעקבות פרשה - בהעלותך
חמישה בעקבות פרשה - בהעלותך
social
facebook whatsup email tweeter
26.10.10
הדפיסו
כתבה
שלחו
לחבר
פרשת בהעלותך שבספר במדבר מלאה תלונות של בני ישראל על תנאיהם במדבר. שהרה בלאו משוחחת עם עומר שלו, רחלי הרטמן ורועי סרנה על תלונות אלה מנקודות מבט שונות – של אלוהים, של בני ישראל, של משה ושל הילדים עצמם.

ז'אנר: תוכנית אירוח | ישראל 2007 | 30 דקות | בימוי: מקסים סטולביב | הפקה: אולפני מימד 


תקציר :

הסופרת והעיתונאית שׂהרה בלאו משוחחת עם שלושה ילדים (מתוך חמישה המתחלפים ביניהם) ועם אורחים נוספים על פרשת השבוע, ודנה עמם בנושאים הקשורים לעולמם. בתכנית כמה מדורים: פתיחה והיכרות עם הפרשה על ידי אורח מתחלף; שיחה ודיון של המנחה והילדים בנושאים העולים מהפרשה; משאל רחוב בנושא הקשור לפרשה; שאלות "נכון-לא נכון" המופנות לילדים; ולסיום, שיר לשבת.

הילדים הם לב התכנית. מדובר בילדים פיקחים, דעתנים ושנונים המתבטאים בבהירות ומעניקים מבט רענן על הפרשה הלקוח מעולמם האישי. התכנית פונה לילדים ולמבוגרים מהציבור החילוני והדתי כאחד, שכן הדיון נשען על פי רוב על פשט הכתוב, ואף האורחים הם אנשי רוח, דת ותרבות בעלי השקפות ואמונות שונות.

 1חמישה בעקבות הפרשה

פרשת בהעלותך שבספר במדבר מלאה תלונות של בני ישראל על תנאיהם במדבר. שהרה בלאו משוחחת עם עומר שלו, רחלי הרטמן ורועי סרנה על תלונות אלה מנקודות מבט שונות – של אלוהים,  של בני ישראל, של משה ושל הילדים עצמם.

בפתח התכנית מתארח ניר ברוידא ממרכז בינ"ה. הוא מתאר את ייאושו של משה, שפונה לאלוהים ושואל אותו מדוע בחר דווקא בו להנהיג את העם כפוי הטובה הזה. בלאו מבקשת לפענח את דמותו של משה ולהבין איזה סוג של מנהיג הוא - האם הוא שמח על התפקיד שנפל בחלקו או שהיה מעדיף לשבת במחנה עם כל העם ולהתלונן גם הוא. היא שואלת את הילדים אם הם יכולים להבין את התנהגותו של משה ותגובותיו כלפי תלונות בני ישראל. הם בודקים גם איך ה' מנסה לעזור לו ולהקל עליו בתפקידו.

סיפור מעניין נוסף בפרשה הוא סיפורה של מרים, אחות משה, שריכלה עליו ולקתה בצרעת. בלאו שואלת מדוע משה מתפלל עליה ומנסה לעזור לה אם היא ריכלה עליו; ומצד שני, מדוע התפילה של משה על אחותו היא כה קצרה. כדי לקרב את הנושא ללב הילדים היא מבקשת מהם לשתף אותה בתפילות אישיות שלהם ולספר אם הן עזרו להם וכיצד.

לסיום, מתארחת בתכנית הסטנד-אפיסטית רויטל ויטלזון, שמנסה להבין יחד עם הילדים מדוע בני ישראל הרבו להתלונן במדבר, מה היה כל-כך רע? בלאו שואלת את הילדים למה לדעתם אנשים נוטים להתלונן, והאם גם הם נוטים לכך.  

 

 

מצאתם טעות בכתבה? כתבו אלינו
שתפו
facebook whatsup email tweeter linkedin insta gplus