חמישה בעקבות פרשה - אחרי מות קדושים
חמישה בעקבות פרשה - אחרי מות קדושים
social
facebook whatsup email tweeter
26.10.10
הדפיסו
כתבה
שלחו
לחבר
על הפרשות 'אחרי מות' ו'קדושים' מספר ויקרא משוחחת שהרה בלאו עם הילדים רועי סרנה, עופרי שגב ואביה קירשנבוים

ז'אנר: תוכנית אירוח | ישראל 2007 | 30 דקות | בימוי: מקסים סטולביב | הפקה: אולפני מימד


תקציר :

הסופרת והעיתונאית שׂהרה בלאו משוחחת עם שלושה ילדים (מתוך חמישה המתחלפים ביניהם) ועם אורחים נוספים על פרשת השבוע, ודנה עמם בנושאים הקשורים לעולמם. בתכנית כמה מדורים: פתיחה והיכרות עם הפרשה על ידי אורח מתחלף; שיחה ודיון של המנחה והילדים בנושאים העולים מהפרשה; משאל רחוב בנושא הקשור לפרשה; שאלות "נכון-לא נכון" המופנות לילדים; ולסיום, שיר לשבת.

הילדים הם לב התכנית. מדובר בילדים פיקחים, דעתנים ושנונים המתבטאים בבהירות ומעניקים מבט רענן על הפרשה הלקוח מעולמם האישי. התכנית פונה לילדים ולמבוגרים מהציבור החילוני והדתי כאחד, שכן הדיון נשען על פי רוב על פשט הכתוב, ואף האורחים הם אנשי רוח, דת ותרבות בעלי השקפות ואמונות שונות.

על הפרשות 'אחרי מות' ו'קדושים' מספר ויקרא

 1חמישה בעקבות הפרשה
משוחחת שהרה בלאו עם הילדים רועי סרנה, עופרי שגב ואביה קירשנבוים.

ליאור אלפרוביץ מתאר את עבודת הכוהנים בבית המקדש ואת תפקיד הכהן הגדול ביום הכיפורים. הוא מסביר מהו קודש הקודשים ואיך הוא היה נראה. הכהן הגדול היה רשאי להיכנס לקודש הקודשים רק ביום הכיפורים לאחר תהליך של טהרה, ואם הוא לא היה נכנס בטהרה, או שהעם חטא, הוא היה עלול למות שם. לכן היו קושרים לבגדיו פעמון וחבל, ואם לא נשמע דנדון הפעמון היו מושכים אותו חזרה אליהם, שכן לאף אחד אחר אסור היה להיכנס. בלאו שואלת את הילדים איך היו מרגישים אילו הכהן היה נכנס למענם לקודש הקודשים בידיעה שהוא עלול למות; האם הם מכירים מישהו בימינו הנוטל על עצמו אחריות כה גדולה כמו זו של הכהן הגדול?

בלאו שואלת על המושג 'קדושים' – מדוע התורה מצווה את העם להיות קדושים? איך אפשר להיות קדושים? האם הם מכירים מישהו קדוש?  

בחלקה האחרון של התכנית מארחת בלאו את קובי אריאלי, אשר משוחח עם הילדים על המשפט "ואהבת לרעך כמוך" - האם אפשרי לאהוב מישהו אחר כמו שאתה אוהב את עצמך? האם צריך לאהוב מישהו אחר כמו שאתה אוהב את עצמך? והאם לאהוב מישהו אחר כמו שאתה אוהב את עצמך זה מספיק, או שצריך לאהוב אותו יותר ממה שאתה אוהב את עצמך?

 

מצאתם טעות בכתבה? כתבו אלינו
שתפו
facebook whatsup email tweeter linkedin insta gplus